Main menu

Релігія

Список діючих релігійних установ

Церква Покрови Пресвятої Богородиці

Колишній костел Святого Лаврентія ордену августинців. Занесена до Реєстру пам'яток архітектури національного значення з охоронним номером 1589/1 (ID 61-226-0005). Дзвіниця занесена до Реєстру з охоронним номером 1589/2 (ID 61-226-0006).

У XVII ст. за згоди Великого князя Руського, короля Владислава IV Вази до Руського воєводства прибули ченці августинці. Історія монастиря в Залізцях Нових розпочалась 1639, коли з дозволу єпископа луцького Анджея Ґембіцького[1] пробощ о. Флоріан Ґранський на передмісті посвятив наріжний камінь костелу. Його будівництво на кошти Яреми Вишневецького тривало до 1645, коли на початку року неповнолітні князі Дмитро і Костянтин Вишневецькі мали б дати згоду на закладення при костелі монастиря августинців. Їхній опікун князь Ярема 25 квітня 1645 надав ченцям фундуш з коштів, матеріалів, дозволів на використання лісів, млинів тощо маєтностей Залізців.

Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

В Залізцях, поруч з церквою Покрови Пресвятої Богородиці стоїть невеликий костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії.

Споруджено костел в 1889 році. Каплицю-костел консекрував єпископ Я. Пузина. Споруджувався костел як каплиця монастиря монашок сестер-шариток святого Вікентія де Поля. Сюди пересилилися сестри милосердя (шаритки) з Бродів, коли монастир в Бродах згорів. За іншою, більш вірогідною версією, вони прибули в Залізці спасаючись від російської окупації, що вже дійшла у Броди.

Залізці в той час були під управлінням Австро-Угорщини. Монашки опікувалися знедоленими та дівчатами сиротами. В 1939 році костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії комуністи закрили, а храм використовували як склад. Зараз храм відновлюється, його обслуговують дієцезійні священники. Поруч з костелом-каплицею стоїть напівзруйнована будівля. Скоріш за все в цій будівлі знаходилися келії монашок, та житлові приміщення для дітей сиріт, яким опікувалися монашки.

Невелика за розмірами споруда костелу має чіткі ознаки готичного стилю. Над покрівлею нави здіймається сингатурка. Стіни храму прикрашають готичні арочні вікна, деякі з них були замуровані комуністами коли вони перетворили храм у комору. Вхід в костел оздоблений красивим порталом витесаним з білого каменю, який вінчає невеликий кам’яний хрест. В верхній частині костелу на архітектурному елементі витесаний напис польською: «RENOVANA 1997», (Відновлено 1997).

Подвір’я було обнесене високим кам’яним муром, який зараз відновлюється. В тильній частині храму прибудована різниця. Пресбітерій архітектурно віділений у споруд і має окрему арку прикрашену високими обелісками.

Святої Трійці

Поруч з дорогою, що пролягає через дамбу ставу в Залізцях, височить церква Святої Трійці.

З дороги храм добре видно. Подвір'я храму оточує давніх мурований паркан. Біля входу на подвір’я церкви стоїть арочна дзвіниця . Один з дзвонів називається «Святий Володимир». Храм має класичну православну архітектуру та складається з рівновеликих бабінця, нави, та вівтаря. До бабінця прибудований невеликий притвіт (нартикс), видно прибудову звели недавно, бо не вписується вона на всі 100% до загального ансамблю храму. Над входом фреска, а знизу надпис: « Жертовці родини Дуда Борис Сліпий Ігор 2003р.».

Отже можна зробити висновок, що притвір звели в 2003 році. Наву вінчає великий купол над яким височить маленький купол з хрестом. Храм однокупольний, з великими та маленькими арочними вікнами, які знаходяться високо від фундаменту церкви. Стіни світло-рожевого кольору, видно реставрували храм недавно. От точної дати побудови храму взнати не вдалося, знаю лише, що споруджено його на початку XX століття. За комуністів храм був діючий та належав московській церкві, а в 1990 році був повернутий українській церкві. Зараз церква належить релігійній громаді Української Православної церкви Київського Патріархату.